Koncert oratoryjny PDF Drukuj Email

10.10.2010, godz. 19.00
W. A. Mozart – Wielka Msza c-moll

Wykonawcy:
Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia w Pabianicach
Zespół wokalny all`Antico
Dyrygent - Marek Głowacki

Soliści:
Marta Boberska - sopran
Urszula Kryger - mezzosopran
Piotr Kusiewicz - tenor
Łukasz Rynkowski - bas

Kościół św. Mateusza w Pabianicach
Stary Rynek

W. A. MOZART Wielka Msza c-moll KV 427

1. KYRIE
2. GLORIA
  3. Laudamus te
  4. Gratias
  5. Domine Deus
  6. Qui tollis
  7. Quoniam
  8. Jesu Christe – Cum sancto spiritu
9. CREDO
 10. Et incarnatus est
11. SANCTUS
12. Benedictus

Orkiestra PSM I i II st. w Pabianicach powstała w roku 1996. W jej skład wchodzą uzdolnieni młodzi muzycy, którzy już od początku swej orkiestrowej działalności dali się poznać jako niezwykle wrażliwi interpretatorzy muzyki. Ich pełna zaangażowania postawa zaowocowała wspaniałymi kreacjami muzyki oratoryjno-kantatowej (Pasja wg św. Jana J. S. Bacha, Msza koronacyjna i Requiem W. A. Mozarta) oraz symfonicznej („Suita z czasów Holberga” E. Griega, „Trzy utwory w dawnym stylu” H. M. Góreckiego, Symfonia h - moll „Niedokończona” F. Schuberta). Orkiestra towarzyszyła solistom takim jak: Urszula Kryger, Piotr Kusiewicz, Józef Frakstein, Tadeusz Chmielewski, Krzysztof Jakowicz, Piotr Pławner. Wiele razy solistami koncertów byli wyróżniający się uczniowie szkoły. Jesienią 2007 r. orkiestra uczestniczyła w 51 sesji Musica Moderna zorganizowanej przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Zespołem od początku opiekuje się Marek Głowacki.

dr Marek Głowacki ukończył Akademię Muzyczna w Łodzi w kl. fortepianu prof. Anny Wesołowskiej - Firlej oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w kl. dyrygentury prof. Józefa Radwana. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez wybitnego kreatora muzyki i dyrygenta prof. Helmutha Rillinga. Od roku 1996 pracuje w Pabianicach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. oraz w Miejskim Ośrodku Kultury. Od roku 2001 jest dyrygentem orkiestry kameralnej Polish Camerata oraz inicjatorem powstania stowarzyszenia Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. Tytuł doktora sztuki muzycznej uzyskał w 2005 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2006 jest nauczycielem dyplomowanym; prowadzi działalność pedagogiczną nie tylko w Pabianicach, ale także w PSM I i II st. w Kutnie oraz w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest autorem prac naukowych z dziedziny retoryki muzycznej. W roku 2007 został dyrektorem festiwalu muzycznego „Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

 

MARTA BOBERSKA – sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach W. A. Mozarta. G. Rossiniego, G. F. Haendla, C. Monteverdiego, H. Purcella oraz wiele partii oratoryjnych. Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m. in. z Operą Narodową, Narodową Operą Łotewską w Rydze, Opera Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską. W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji Czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J. Cl. Malgoira, wykonując tę partię m. in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce Maria Callas – lekcja śpiewu.
W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych takich jak: Paszport Polityki – lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki 1999, 2000, 2001, 2002 i 2005. W 2009 roku otrzymała Fryderyka za płytę z mszami St. Moniuszki.

 

URSZULA KRYGER – mezzosopran
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu (1988) i śpiewu solowego (1992). Laureatką pierwszych nagród na: I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992); VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz na 43 Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). W 1995 roku wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni F. Chopina, a rok później z sukcesem zadebiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie. Występowała z takimi mistrzami batuty jak: J. Krenz, J. Semkow, R. Frühbeck de Burgos, Sir C. Davis. Dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii oraz wytwórni płytowych: Decca, Hyperion, CPO, DUX. Nagrania te zostały trzykrotnie nagrodzone nagrodami Fryderyków w 2001, 2002 i 2004 roku.

 

PIOTR KUSIEWICZ – tenor
Jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów muzyków i pedagogów śpiewu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Z. Śliwińskiego (1977) oraz dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. J. Szymańskiego (1980). W 1978 roku otrzymał I Nagrodę i dwa wyróżnienia na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach. Artysta występuje na estradach koncertowych oraz scenach operowych w Polsce i na świecie. Śpiewał we wszystkich filharmoniach i teatrach w kraju, oraz Alte – Oper we Frankfurcie n/Menem, w Théâtre des Champs – Élysées w Paryżu, w filharmoniach: Berlińskiej, Monachijskiej, Kolońskiej, w Palais des Beaux Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, w Montrealu, Mediolanie, Sztokholmie, Moskwie oraz w Jerozolimie, Seulu, Tokio i na Gwadelupie. W swoim repertuarze posiada 137 dzieł oratoryjnych, opery Haendla, Monteverdiego, Moniuszki, Donizettiego, Rimskiego-Korsakowa. Jest profesorem zwyczajnym śpiewu i kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

ŁUKASZ RYNKOWSKI - bas-baryton

Ukończył Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz w Warszawie w klasie klarnetu i akordeonu. Następnie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie w klasie teorii, klarnetu i śpiewu solowego. Kolejnym etapem w edukacji muzycznej Łukasza Rynkowskiego były studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania prof. Bogdana Goli. Następnie ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Piotra Kusiewicza. Już w czasie studiów współpracował z Warszawską Operą Kameralną, biorąc udział w licznych koncertach kameralnych oraz przedstawieniach operowych. Dla firmy Start International Polska, dokonał nagrań do filmów. Szczególne znaczenie dla młodego artysty miało wzięcie udziału w nagraniu muzyki do filmu Ogniem i Mieczem. Dla Fundacji Pro Musica Camerata, działającej przy Warszawskiej Operze Kameralnej, dokonał nagrań utworów sakralnych w fonograficznej edycji Dzieł Wszystkich Marcina Mielczewskiego. W latach 2001-2002 był stypendystą Gazety Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracował również z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi nagrywając muzykę do podręczników edukacyjnych. Ważnym wydarzeniem w życiorysie młodego śpiewaka, był jego udział w wykonaniu dzieł A. Vivaldiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, podczas galowego koncertu z okazji 25-lecia Scholi Cantorum Gedanensis. Łukasz Rynkowski wystąpił z Martą Boberską, Piotrem Kusiewiczem oraz Polską Orkiestrą Kameralną Wojciecha Rajskiego. We wrześniu 2003 roku wziął udział w wykonaniu Pasji Arvo Parta w ramach Festiwalu SACRUM PROFANUM, który odbył się w Krakowie. Jego kreacja partii Jezusa została zauważona przez krytyków i spotkała się z dużym uznaniem. Po ukończeniu studiów wokalnych rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jako pedagog śpiewu, następnie objął klasę śpiewu i fortepianu w Ecole Municipale d’Arts na Gwadelupie. Po powrocie do Polski kontynuował pracę pedagogiczną równocześnie prowadząc aktywne życie koncertowe. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej, a jego interpretacje repertuaru oratoryjno-pieśniarskiego zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem.

 

Zespół Wokalny ALL’ ANTICO powstał w 1987 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki wokalnej renesansu i baroku nie stroniąc także od wielkich form oratoryjnych – stąd też kreacje dzieł J. S. Bacha, W. A. Mozarta czy J. Haydna. Na prestiżowych konkursach międzynarodowych zespół uzyskał nagrody: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Horbach w Niemczech (1992); II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Wokalnych w Claveland w Wielkiej Brytanii (1990); oraz nagrody specjalne na Międzynarodowych Konkursach Wokalnych w Międzyzdrojach (1988) i Legnicy Cantat (1990). Zespół składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi. 

 

 

 
© 2022 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze
This is a free joomla template by funky-visions.de
FVTECHBLOG0808

Od 1970 roku rozpoczął współpracę z Wytwórniami Filmów: Fabularnych, Oświatowych i Animowanych (Semafor) w Łodzi. Nagrywał fragmenty muzyki fortepianowej do wielu filmów fabularnych (m. in. Noce i Dnie, Dagny, Kariera Nikodema Dyzmy) i animowanych (kreskówek, dobranocek).